Ülkemizdeki başarılı 8 profesör ve bilim insanı

0
161

Eminim ki daha önce duymadığınız isimler olacaktır. Başarılı insanlarımızın hayat hikayelerini sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak herkese ulaştırmayı unutmayın

  1. Prof. Dr. Aziz Sancar, Mardin’in Savur İlçesinde, okuma yazma bilmeyen ancak eğitime önem veren sekiz çocuklu bir anne, babanın çocuğu olarak doğdu. Türkiye’de bilim alanında ilk Nobel ödülü alan insan oldu.
  2. Prof. Dr. Aydoğan Özcan, Kan Tahlili Yapan Telefonun Mucidi. 1978 senesinde doğan Aydoğan ortaokulda bilim ve matematiğe ilgi duymaya başlamıştır.                                                                                   
  3. Doç. Dr. Mete Atatüre, ölçülmesi imkânsız olarak kabul edilen ışık seviyesinin gürültü ölçümü’nü başarıyla yaparak tarihi bir başarı gerçekleştirdi. ölçümünü “ışığı sıkıştırma” isimli yöntemle gerçekleştirdi ve bu esnada atomdan 100 kat daha güçlü olan bir süper atom elde etti.
  4. Yrd. Doç. Dr. Özgür Şahin, ve meslektaşları kauçuk tabakaları bakteri sporlarıyla kaplayarak nemden elektrik enerjisi üretebilecek bir elektrik jeneratörü ürettiler. Geçtiğimiz sene de nemle çalışan bir araba prototipi ürettiler.
  5. Prof. Dr. Cengiz Özkan ve Prof. Dr. Mihrimah Özkan, deniz kumu kullanarak lityum iyon bataryaların performansını üç katına çıkardı. Günümüzde artık cep telefonlarından eletrikli arabalara pek çok elektronik alette lityum iyon pil kullanılıyor.
  6. Yrd. Doç. Dr. Selim Hanay, Araştırma takımıyla birlikte, tek molekül hassasiyetinde kütle ölçümünü yapabilen NEMS teknolojisini geliştirmiştir.
  7. Dr. Canan Dağdeviren, Medikal teknoloji alanında çalışarak pilsiz çalışan giyilebilir bir kalp çipi (Pzt meh) ve cilt kanserini teşhis eden bir cihaz geliştirdi. Harvard Üniversitesi’nin genç akademi üyeliği’ne (Junior Fellow of Harvard) seçilen ilk Türk.👏

  8. Alper Bozkurt, arama-kurtarma görevleri için hamam böceklerini kontrol etmeyi sağlayan cihazlar geliştirdi. Ardından verilen destek ile köpeklere arama kurtarma görevleri için aynı tekniği uygulayabilmeyi başardı.

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here