Piri Reis’in Kısaca Hayatı

0

Piri Reis’in asıl adı Muhiddin Piri’dir. Piri Reis 1465 senesinde Gelibolu’da dünyaya gelmiştir. Dünya üzerinde de ünü birçok araştırmacı tarafından bilinen Piri Reis, özellikle dönemin kısıtlı imkanları ile yaptığı haritalar ve hatta dünya haritasının üzerinde Amerika’yı da göstermesi tanınmasında öncülük etmiştir.

Osmanlı denizcilerinden olan Gelibolulu Kemal Reis’in yeğeni olan Piri Reis, amcasının kendisinin yaptığı çalışmalar üzerinde amcasının önemi büyüktür. Piri Reis’in hem haritaları merak edip yapmasında hem de denizciliğe özel bazı ince hususları da haritada göstermesinde amcası Gelibolulu Kemal Reis’in katkıları büyüktür.

Piri Reis 1487 ile 1493 yılları arasında Akdeniz üzerinde yapılan akınlara katılmıştır.

Ayrıca amcası ile birlikte denize sık sık açılan ve Osmanlı’nın emirlerini yerine getiren Piri Reis, Osmanlı Devleti’nin görevi üzerine İspanya’ya gitmiş ve İspanya’da zor durum yaşayan ve hatta katledilen Müslümanlar’a yardım etmişlerdir.

Bu zamana kadar resmi olmadan sadece amcası Gelibololu Kemal Reis ile birlikte denize açılan Piri Reis, 1494 yılında Osmanlı Devleti tarafından resmi olarak Osmanlı Donanması’nda yer alır.

Amcasını çok seven Piri Reis, 1511 yılında amcasının ölümü ile yıkılır ve bir süre denize açılamaz. Gelibolu’ya kısa süreliğine yerleşen Piri Reis, yaptığı araştırmalardan yola çıkarak Gelibolu’da o zaman kadar çizilen en doğru dünya haritasını çizdi. Ayrıca “Kitab-ı Bahriye” adlı kitabı üzerine de çalışmalar gerçekleştirdi.

Ardından kısa süreli ara verdiği seferlere tekrardan geri dönen Piri Reis, 1516 yılında Mısır Seferi’ne ve 1522’de Rodos Seferi’ne katıldı.

Uzun yıllarca üzerinde çalıştığı ve en ince noktasına kadar pür dikkatle yazmış olduğu “Kitab-ı Bahriye” isimli kitabı Kanuni Sultan Süleyman’a sunan Piri Reis, Kanuni Sultan Süleyman tarafından bu güzel çalışmasından dolayı tebrik aldı.

Osmanlı Devleti Kanuni döneminde Portekiz ile sürekli savaş halindeydi. Yine bir savaş belirtisinden dolayı ve 80 yaşında olmasına rağmen  Arap isyanın bastırılmasından dolayı daha da ünlenen Piri Reis’e yeni bir görev verildi.

Görevde Portekizlileri yenen Piri Reis, iddialara göre Portekizlilerden kuşatmayı kaldırmak için rüşvet aldı ve sonrasında donanmayı bırakarak yaptığı yağma veya rüşvet paraları olan iki gemi ile döndü.

Bu suçlardan Mısır divanında yargılanan Piri Reis, Kanuni Sultan Süleyman’ın fermanı üzerine 1554’te Kahire’de boynu vurularak idam edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here