Ömer Seyfettin’in Kısaca Hayatı

0

Ömer Seyfettin, 11 Mart 1884 yılında Balıkesir Gönen’de dünyaya geldi. Ömer Seyfettin, Türk edebiyatındaki önemli hikaye yazarlarındandır.

Türkiye’de kısa hikayelerin kurucu ismi olarak da bilinen Ömer Seyfettin’in babasının adı Ömer Şevki Bey, annesinin adı ise Fatma Hanım’dır.

Türkçülük akımının kurucularından olan Ömer Seyfettin, özellikle Türkçede sadeleşme yolunda birçok adım atmış ve Türkçede sadeleşmeyi büyük ölçüde savunmuştur.

Ömer Seyfettin’in okul yılları

Ömer Seyfettin eğitim hayatına mahalle mektebinde başlar. Sonrasında Mekteb-i Osmaniye’ye başlayan Ömer Seyfettin, 1893 yılının başlarındayken Askeri Baytar Rüştiyesi’ne kaydedildi.

Askeri Baytar Rüştiyesi’ni 1896 yılında tamamlayan Ömer Seyfettin, sonrasında da Kuleli Askeri İdadisi’ne yazıldı.

Sonrasında yine eğitim için Edirne’ye giden Ömer Seyfettin, burada ilk olarak henüz öğrenciyken şiirle iyicene haşır neşir oldu ve ilk edebi çalışmaları olan şiirlerini Edirne’de öğrenciyken yaptı.

1911 senesinde Ziya Gökalp ve Ali Canip Yöntem ile birleşti ve “Genç Kalemler” dergisini çıkardı.

Ömer Seyfettin ve arkadaşları Ziya Gökalp ile Ali Canip Yöntem dergilerinde yayınladıkları “Yeni Lisan” isimli ilk yazı, sonrasında “Milli Edebiyatın başlangıcı” olarak kabul edilecektir.

Okuduğu askeri okulların etkisiyle de asker olarak orduda görev alan Ömer Seyfettin’in yazarlık yönü ağır basar ve tazminat verip ordudan ayrılma kararı alır.

Aslında bu karar Ömer Seyfettin’in sonraki dönemlerde daha da tanınmasına olanak sağlayacaktır.

Ancak henüz tam anlamıyla yazarlığa adım atamadan tekrardan Balkan Savaşı’nın başlaması nedeniyle tekrardan askere çağrılır.

Balkan Savaşında düşman askerlere Yanya Kalesi’nde esir düşer. Bir yıl kadar esir kalan Ömer Seyfettin, ardından esirlikten kurtularak İstanbul’a döner.

1913 yılında esaretinin bitmesinin ardından İstanbul’a dönen Ömer Seyfettin, sonrasında tekrardan askerlikten ayrılır ve yazarlık ve öğretmenlik ile hayatını kazanmaya başlar.

Ömer Seyfettin daha sonra “Türk sözü” dergisine başyazar olarak getirilir. 1914 yılında aynı zamanda öğretmenlik görevine Kabataş Sultanisi’nde başlatan Ömer Seyfettin, ölümüne kadar öğretmenliğini devam ettirmiştir.

Ömer Seyfettin önceden teşhis edilemeyen şeker hastalığı nedeni ile 25 Şubat 1920’de hastaneye kaldırıldı ve 6 Mart 1920’de 35 yaşında hayatını kaybetti.

Naaşı şu anda Zincirlikuyu Mezelaığı’nda bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here