Nane Yağı Faydaları ve Kullanımı

0

Doğada birçok doğal çözüm yöntemi vardır ve neredeyse her hastalığa iyi gelebilecek doğal yöntemler mevcuttur. Hem kendileri hem de yağları birçok derde iyi gelen bu besinler arasında nane de bulunuyor. Hem yemesi hem de yağından yararlanılabilen nane, vücut için çok faydalı ve birçok hastalığın da çözümü gözüyle bakılıyor. Bu yazımızda nane yağının faydalarından bahsedeceğiz.

 

NANE YAĞININ FAYDALARI 

  • Karın ağrısı yaşayan insanların, bu ağrıdan kurtulması için birebirdir.
  • Ağız kokusundan yakınanlar için doğal nefes açıcı özelliğine sahiptir. Nefesinizi temizler, ağız kokunuzu giderir.
  • Baş ağrılarına iyi gelmesiyle ünlenmiştir.
  • Dikkati çabuk dağılan insanla, nane yağı sayesinde dikkatini daha rahat toplayabilirler.
  • Solunum yollarınızı temizler ve daha rahat nefes almanıza yardımcı olur.
  • Gergin kaslarınızın açılmasına yardımcı olur.

NANE YAĞININ KULLANIMI NASILDIR?

Nane yağının birçok sorun için birçok kullanım yöntemi mevcuttur. Biz de bu hastalıklara iyi gelmesi için nane yağının kullanım biçimlerinden bahsedelim.

Kas ağrısı:  Kas ağrısına iyi gelecek doğal yöntemlerin en önünde nane yağı kullanımı gelmektedir. Çünkü bilinen doğal ve en etkili kas gevşeticilerden biri nane yağıdır. Nane yağı ile kasılan bölgeye sürerken dikkat edilmesi gereken konulardan biri, nane yağının bir miktar inceltilmesi gerektiğidir. Tatlı badem yağı, hindistan cevizi yağı gibi diğer yağlarla inceltilerek masaj yapıldığında hem vücuda zarar vermez hem de etkisi kısa sürede görülür.

Baş ağrısı: Nane yağı kan dolaşımını hızlandırma özelliğine de sahiptir. Baş ağrısının en nemli çözümlerinden biri de vücuttaki kan dolaşımını hızlandırarak ağrıyı gidermektir. Yine yumuşatmak için içine diğer yağlardan birer damla sıkarak ağrının başladığı yere ve şakaklara doğru masaj yapın. Kısa bir süre sonra baş ağrınızın hafiflediğini hatta tamamen bittiğini görebilirsiniz.

Karın ağrısı: Karın ağrılarınıza çözüm olması için, bir bardak suya bir damla nane yağı damlatarak içebilirsiniz. Ya da bir parça zeytin yağına bir damla nane yağı karışımını karın bölgenize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Tıkanmış sinüsler: Nane ya da nane yağını solumak burun tıkanıklığı için en iyi çözümlerden birisi arasında yer alıyor. Burun tıkanıklığı nedeniyle kuruyan ve tahriş olan boğaza da iyi gelen nane yağı, rahatlama hissi sağlayacaktır. Ayrıca diğer solunum yolu hastalıklarında da nane yağı koklamak, sizi rahatlatır.

Ateş: Nane yağının ferahlatıcı özelliği de mevcuttur. Bu özelliği ateş düşürme yolu olarak kullanabilirsiniz. Nane yağını diğer yumuşatıcı yağlar ile karıştırın, göğüs ve boyun bölgesine sürün. Ateşinizin düştüğünü göreceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here