İş Fikirleri ve Girişimci Davranışları

0

İş Fikirleri ve Girişimci Davranışları

Fikir girişimci için çok önemlidir. Onun ilk sahip olduğu ilk ürettiği şeydir. Ona sıkı sıkı sarılır, herkesle paylaşmaz harika olduğunu düşünür. Ancak her girişim başarılı olabilir mi her fikir iyi ve dinamik bir girişime dönüşebilir mi elbete hayır. Ancak girişimciler bunu kabullenme sürecinde hüsran yaşamadan genelde kabul etmezler. En azından çoğu böyle bu da yeni açılan girişimlerin %70’inden fazlasının batmasının nedenlerini açıklıyor aslında. Çok azı iyi bir analiz ve etüt süreci geçirirken çoğunluk körü körüne basit planlamalarla hazırlıksız yola çıkma gayretinde.

Yolda Karşılaştıklarınız Sizi Yukarıya Taşımaz

Bir şekilde işler yürür ve para her kapıyı açar düşüncesi ilk yanlıştır. Hele ki kısıtlı bir sermaye varsa adımlarınızı çok dikkatli atmalısınız. Hazırlık süreci iyi yapılmayan bir girişim sonradan pişerim mantığı ile yola çıkamaz. Bu girişimcinin girişimine yaptığı ihanetten başka bir şey değildir. Bunu düşünmeliydik, bunu neden hesaplamadık diye o kadar cümleler kurarsınız ki ekip size inanmayı bırakır. Öncelikle fikir önemli ama fikiri kağıtlara nasıl döktüğün ve en önemlisi müşteride nasıl bir hale getirdiğin her şeyden önemlidir.

Fikir İyi Ama Fikrim Yok

Hiç alakanız olmayan bir kategoriye sırf fikir iyi ve kazandırıyor diye girerseniz başarılı olma şansınızı en başından ciddi oradan düşürmüş olursunuz. Elbette girişimciler iş fırsatlarını kovalamalı ve doğru iş kadrolarıyla bu fikirleri girişime dönüştürebilmeli ancak bu demek değildir ki her kazandıran fikir herkesçe yapılabilir ve ulaşılabilirdir. Bu sebeple yeni bir iş alanına girmeyi düşünüyorsanız mutlaka iyi bir araştırma ve planlama süreci geçirmeli ve ekibinize o konuya hakim mutlaka güçlü kişileri dahil etmelisiniz. O süreci bile çeşitli deneme ve analizlerle geçirerek geleceğe dair bazı ön görülerde bulunabilirsiniz.

Fikri Ekip Benimsemeli

Özellikle startup şirketlerde ekip her şeydir. Doğru takım başarı ve çok güzel bir iş alanı yaratır. Ancak fikre inanmayan ya da verimsiz kişilerle vakit kaybı girişimi hızla sona doğru götürür. Bugün dünyanın en önemli şirketlerinin Ceo’ları yöneticileri her zaman katıldıkları toplantılarda ilk başta ekibi över. Çünkü ekip gerçekten bir sonraki adıma taşıyan ve büyümeyi sağlayan şeydir. Ekip kurarken kritlerinizi çok iyi belirlemeli ve karşıdan o hissiyatı almalısınız. Daha fazla sorumluluk ve kendi fikirlerini de ekleyebildiği bir girişim olması bir kiş için çok değerlidir.

Farklı Yönlerini Keşfedin

Harekete geçtikten sonra fikir evrim geçirmeye başlar. Doğru yaklaşımalr ve düşünceler fikri bir üst boyuta doğru taşımaya başlar. Siz de bu noktada girişimci olarak fikrinizin farklı yönlerini keşfedebilir ve bunu girişimle uyumlu hale getirebilirsiniz. Bu fikrin zenginleşmesini sağladığı gibi girişimin daha sağlıklı temeller üzerine kurulmasını da sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here