İnstagram Arama Geçmişi Silme

0

İnstagram, 2016 yılında Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformu olmayı başardı. Türk halkının genel yapısına uygun bir sosyal medya sitesi olan İnstagram, genellikle anlık fotoğraf paylaşma amaçlı geliştirilmiş bir uygulama. Genellikle mobil ortamlarda daha büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan İnstagram, birçok kullanıcıyı bir araya getiren önemli bir mecra. Öyle ki bu mecrada dilediğiniz kişiyi arayabilir, tanıdığınız kişilerin profillerine abone olarak bu kişilerin fotoğraflarını takip edebilirsiniz.

İnstagram arama sistemi, özel algoritmalar ile geliştirilmiş ve gerçekten üst düzey bir sistemdir. Bu tür benzer sistemler, Twitter ve Facebook gibi platformlarda da mevcut. Bu platformlar, ilk önce ortak arkadaşlarınızın sayısına göre arama sonuçlarını ortaya yansıtıyor. Eğer hiçbir profilde ortak arkadaşınız yoksa otomatik olarak tüm profiller popülerlik sırasına göre karşınıza diziliyor. Dolayısıyla bulmak istediğiniz profili çok daha hızlı ve çok daha kolay bir şekilde bulabiliyorsunuz.

İnstagram arama geçmişi de, kullanıcılar için oldukça önemli. Çünkü yakın çevrenizin, arkadaşlarınızın görmesini istemediğiniz arama sonuçlarını kaldırmanız gerekmektedir. Bu tür konuları da düşünen İnstagram, arama geçmişleri ile ilgili de bir bölme oluşturmuş. Bu bölüme girerek istediğiniz arama sonucunu listeden kaldırabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra arama sonuçlarınızda bu geçmiş arama tekrar gösterilmeyecektir.

Bu sistem, her zaman işe yaramıyor. Genellikle bazı cihazların uyumsuzluğu nedeniyle tam anlamıyla işlem sağlayamayan bu bölüm, kullanıcıları çileden çıkartabiliyor. Eğer siz de arama geçmişinizi bu yol ile temizleyemiyorsanız sizler için araştırdığımız bu yeni yöntemi mutlaka denemelisiniz.

Android’te İnstagram  Arama Geçmişi Silme 1.Yöntem

İlk olarak telefonunuzdaki ayarlar bölümüne giriş yapın. Burada uygulamalar sekmesini seçin. Seçiminizi yaptıktan sonra, karşınıza telefonunuzda mevcut olarak bulunan uygulamaların listesi çıkacaktır. Bu listeden İnstagram isimli uygulamayı arayın. Uygulamayı bulduktan sonra üstüne bir kez tıklayın. Karşınıza bir temizleme paneli çıkacaktır. Bu panelden uygulama verilerini ve çerezleri temizleyin. Temizleme işlemini başarı ile gerçekleştirdikten sonra İnstagram’ı tekrardan açın. Açtıktan sonra hesabınızın bilgilerini girerek giriş işlemini tamamlayın. Giriş yaptıktan sonra arama sonuçlarında eski aramalarınızın listelenmediğini göreceksiniz. Her temizleme isteğinizde bu yöntemi uygulayarak sonuç alabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse ;
Ayarlar bölümüne giriş yapıyoruz,
Burada uygulamar sekmesini seçiyoruz.
Buradan İnstagram uygulamasını buluyoruz,
Üzerine bir kez tıkladıktan sonra temizleme panelinden uygulama verilerini ve çerezleri temizleyin diyoruz.

İşlem tamamdır.Bu android kullanıcıları içindir İOS,Android ve diğer tüm işletim sistemlerinde kullanabileceğiniz 2. bir yöntem aşağıdadır.

(İOS,Android farketmez) İnstagram’da Arama Geçmişi Silme 2.Yöntem

 

1- İlk olarak  ben bir kaç kişinin profilini gezdim ve arama geçmişi oluşturdum ;

 

 

2-Geçmişi temizlemek için aşağıda ki gibi seçeneklere tıklıyoruz.

 

 

3-Seçenekler kısmının en altında ki hesap bölümünde “Arama Geçmişini Sil” seçeneğine tıklıyoruz.

 

 

4-Arama geçmişine tıkladığımızda karşımıza iptal ve evet emin misin ? sorusuna evet,evinim diyerek tıklıyoruz.

 

5-Ve tekrar arama kısmına geldiğimizde temizlenmiş olduğunu görüyoruz bu işlem bu kadardır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here