Albert Einstein Hayatı Kısaca

0

Albert Einstein, 14 Mart 1879 yılında Alman İmparatorluğu Ulm’da doğmuştur. Albert Einstein’in babasının ismi Herman Einstein, annesinin ismi ise Pauline’dir

Albert Einstein’in eğitim hayatı

Eistein’in ailesi ve kendisi Yahudi olmasına rağmen pek dine düşkün bir aile değillerdi. Dinden çok eğitime önem veren Herman ve Pauline çifti Einstein henüz 5 yaşındayken o zamanlarda iyi eğitim verildiğini düşündükleri Katolik Hristiyan ilkokuluna Einstein’i yazdırırlar.

Einstein okuldaki sıkı disiplinden ve ezberci anlayıştan rahatsızlık duymasına rağmen derslerinde başarılı oluyor ve notlarını hep yüksek getiriyordu.

Piyanist olan Pauline Einstein, çocuklarının da müzik ile ilgilenmelerini istemişti ve Einstein’i keman derslerine göndermiş, kız kardeşi Maja’yı ise piyono derslerine gönderdi.

Albert Einstein 4 buçuk yılın ardından 9 buçuk yaşındayken Katolik ilkokulundan ayrıldı ve Luitpold Gymnassium’da eğitimine devam etti.
Bir süre sonra okulu bırakan Albert Einstein, o zamanlarda Yahudi baskılarını sezen ailesi İtalya’ya taşınmıştı. İtalya’ya gitmek üzere Almanya’dan ayrılan ailesinin yanına İtalya’ya gitti.

Ailesi yine Albert Einstein’in eğitimine önem vermeye devam ettiler. Eğitimini tamamlaması için İsviçre’de bir liseye giden Albert Einstein, yine notlarını özellikle matematik alanında yüksek tuttu.

Okuduğu liseden sonra Swiss Federal Polytechnic School’a kaydoldu. Bu okulu da 1900 yılında bitiren Albert Einstein, üniversitede asistan olarak kalmak istiyordu. Ancak bu istediğini yapmadı. 1909 yılında Zurich Üniversitesi’nde profesör olan Albert Einstein, 1914’de Almanya’ya geri dönme kararı aldı.

Almanya’da Berlin Humboldt Üniversitesi’nde profesör olarak görev yapan Albert Einstein, burada 1921 yılında gerçekleştirdiği çalışmalar sonucunda “fotoelektrik etkinin ne olduğunu” açıkladı ve Nobel Fizik Ödülü’nü kazandı.

Sonrasında Almanya’da Hitler ile birlikte gelen Yahudi baskılarının nedeni ile Almanya’dan ayrılmak zorunda kalan Albert Einstein, öncelikle Belçika’ya sonrasında da İngiltere’ye gitti.

Oradan da ölümüne kadar yaşayacağı Amerika Birleşik Devletlerine geçen Albert Einstein, Princeton, New Jersey’de, Institute for Advanced Study’de görev aldı.

18 Nisan 1955’te geçirdiği ilk kanama sonucunda 76 yaşında, Princeton Hastanesi’nde gece saat 01.55’te yaşamını yitirdi.

Yaşamını yitiren Albert Einstein’in bedeni ailesinin isteği üzerine yakılma kararı alındı ve külleri kimsenin bilmediği bir yere serpildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here